Çocukluk döneminde uyku her zamankinden daha önemlidir. Uyku sürecinde vücut harcanan kuvvetleri yeniler ve biyofiziksel potansiyeli korur. Çocuklukta, hem çocuğu hem de ebeveynlerini eşit derecede yoran uykusuzluk sıklıkla gelişir.

nedenler

Uykusuzluk çocuklukta nadir değildir. Aşağıdaki faktörler uyku bozukluklarının gelişmesine neden olabilir:Olumsuz aile ortamı. Güçlü bir sinir sistemine sahip bir çocuğun bile aile içinde sakin bir psikolojik ortama ihtiyacı vardır. Aile üyeleri arasındaki skandallar ve anlaşmazlıklar çocuğun ruhuna fayda sağlamaz.
Kafeinli yiyecek ve içeceklerin diyetindeki varlığı.Zihinsel bozukluklar. Genellikle uykusuzluk, anksiyete, depresif bozukluklar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi durumlarda gelişir.
Fiziksel rahatsızlık. Bu durumun gelişmesinin nedeni kas krampları, kronik kas ağrısı, solunum sistemi patolojileri, dikkat eksikliği bozukluğu olabilir.


İlaç almak. Çocuklukta uyku bozuklukları, glukokortikosteroidler veya antikonvülzanlar aldıktan sonra ortaya çıkabilir.Strese düzenli maruz kalma. Çocuklar strese yetişkinlerden daha duyarlıdır. Aile içi veya akranlarla yaşanan çatışmalar ve çeşitli korkular uyku bozukluklarına dönüşebilir.

Çocuk neden bayılır?
Bayılma, beyne giden kan akışındaki keskin bir azalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan geçici bir bilinç kaybıdır.

uykusuzluk belirtileri
Bir uyku bozukluğunu tanımak zor değildir. Bu tür çocuklar iyi uyuyamazlar, gece yarısı veya sabah erken uyanırlar. Uykusuzluk çocuğu hiperaktif, sinirli, agresif yapar, dikkati, konsantrasyonu azaltır, duygusal değişkenliğe neden olur. Bir çocuk bir okul öncesi veya okul kurumuna gidiyorsa, kronik uyku eksikliği akademik performansını etkileyecektir.

teşhis
Uyku bozukluğunun ilk belirtileri ortaya çıkarsa, bir çocuk psikoloğuna danışmak gerekir, çünkü kronik uykusuzluk kısa sürede sadece psikolojik değil, fiziksel düzeyde de ciddi hastalıkların gelişmesine yol açabilir.

Tedavi
Bu durumun tedavisinin temeli, evde uygun bir psikolojik ortamın yaratılmasıdır. Bozukluk uzun süreli bir nitelikteyse, katılan çocuk doktoru sakinleştirici reçete edebilir. Çocukluk çağında alternatif tedavi yöntemleri şunlardır:

Günlük rutine uyum. Çocuğun vücudunun bioritimlerini bozmamak için aynı anda çocuğu yatağa yatırmak gerekir.
Psikoterapi. Bu tedavi seçeneği, davranışsal faktörlerin tetiklediği uykusuzluk için etkilidir. Bu faktörler arasında ebeveyn ilgi eksikliği ve rahatsız edici bir ev ortamı bulunmaktadır.
Akşam eğlencelerinin organizasyonu. Akşam banyo yapmak, masal okumak ve sessiz oyunlar çocuğu rahatlatabilir, vücudunu uykuya hazırlayabilir.

By farude