Hastalar neden optimal beslenmeye ihtiyaç duyar?

Genel olarak kanser, vücutta büyüyen ve insan vücudundan besinleri çalmaya karışan bir dokudur. Kanser hücreleri ayrıca kanser hastasının vücuduna giren ve ihtiyaç duyan besinleri de yerler. Kanser hücreleri tarafından da emilen besinler vücutta yetersiz beslenmeye neden olur, bu nedenle kanser hastalarının optimal beslenmeye ihtiyacı vardır.

Kanser hastaları bunun farkında olmalıdır. Kanser hücreleri, tıp dilinde sitokin adı verilen toksinler salgılayabilir. Bu aşırı sitokin salınımı hastanın iştahında azalmaya neden olabilir. Normalde sitokinler, vücudun enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinde önemli bir rol oynayan ve olumsuz etki gösterebilen ve vücut için toksik olabilen proteinlerdir.Bu duruma sitokin fırtınası denir.

Genellikle yüksek ateş, iltihaplanma (şişme ve kızarıklık), yorgunluk ve mide bulantısı ile karakterizedir. Cerrahi müdahaleler, kemoterapi ve onko-radyasyon tedavileri ile kanser hücreleri, hastanın vücudunun optimal beslenmeye ihtiyaç duymasına neden olur. Beslenme problemlerini etkiler, ek beslenme gerektiren cerrahi yaraların iyileşmesi ile ilgilidir.

Hastanın vücut ağırlığına bağlı olarak günde en az 1.5 ila 2. g/kg protein tüketmelisiniz.Kemoterapi veya onko-radyasyon hastaları genellikle mide bulantısı, kusma, pamukçuk, mukozit ve iştah azalmasından muzdariptir. Bu nedenle, kısıtlı gıda alımında bile hastalar optimal beslenmeye ihtiyaç duyar ve kanser hastaları ek kaloriye ihtiyaç duyar. Tabii ki, bu besini eklemek basit bir iştir. Kanser hastaları için hiçbir şey yok.

By farude