Kuyruk kemiği Sızlamaları Bir çok günlük işleri yapmakta sizleri rahatsız eden sızlamalarla karşılaşmanıza sebep olmaktadır.Bir Çok Sızı Ve Ağrısı Gün içinde Dayanılmaz Hale bile Gelmektedir.Omurganın altındaki küçük üçgen bir kemik olan kuyruk sokumu morarabilir ve hatta kırılabilir. Oturmak ağrıyı artırırken yürümek rahatlatır. Evde tedavi yöntemlerini kullanmak ve çok uzun süre oturmak gibi davranışları değiştirmek en büyük farkları yaratır.

Kuyruk Kemiği Ağrısı Neden Olmaktadır !!

insanların bir Çoğu Bel Fıtığı Sandıkları Fakat Ağrıların Aslında Kuyruk Kemiği Ağrısı Olduğunu bilmeleri Bil Hayli Zor Olsa’da günümüz Teknolojisi ve Sağlık Tedavi Merkezlerinin yardımı ile Artık Kuyruk Sokumu Tedavisinde Bir Olmaktadır.Koksidini adı diye bilinmekte olan kuyruk kemiği ağrısı omurganızın en altında, kalçanızın yarığının üzerinde bulunan küçük üçgen kemiğin içinde ve çevresinde ağrıdır.

Koksiks terimi, ucu aşağı dönük bir kuş gagasını andırdığı için Yunanca “guguklu” kelimesinden gelir.Dynia ağrı anlamına gelir ve bu nedenle “koksidini” kelimenin tam anlamıyla “kuyruk sokumu ağrısı” anlamına gelir. Ve kemik, bir hayvanın kuyruğunun konumuna karşılık geldiğinden, buna “kuyruk kemiği” denir.

Kuyruk sokumunuz üç ila beş kaynaşmış omurdan (kemikler) oluşur. Omurganızın tabanında bir kemik yapısı olan sakrumun altında yer alır. Birkaç tendon, kas ve bağ ona bağlanır. Oturduğunuzda hem kuyruk sokumu hem de iskiyal tüberküller (pelvisinizin altını oluşturan iki kemik) ağırlığınızı taşır. Yetişkinlerin üçte ikisinde düz aşağıyı göstermek yerine biraz kıvrılan bir kuyruk sokumu vardır, ancak çok fazla kavisli olan anormaldir ve bu nedenle ağrılıdır.

Kuyruk kemiği ağrısı, donuk bir ağrıdan şiddetli bir bıçaklamaya kadar değişir. Haftalar, aylar veya bazen daha uzun sürebilir. Kuyruk kemiği ağrısına neden olan üç tür olay vardır:

Dış Travma : Düşmenin neden olduğu çürük, kırık veya yerinden çıkmış bir kuyruk sokumu.
İç Travma : Zor bir doğumdan veya dar veya sert bir yüzeyde çok uzun süre oturmaktan kaynaklanan travma.
Diğerleri : Enfeksiyon, apse ve tümörler.İlginç bir şekilde, koksidini olanların üçte biri için neden bilinmiyor.

BELIRTILERI VE NEDENLERİ !!

Kuyruk kemiği ağrısına (koksidini) ne sebep olur?
düşme

Kim arkaya sırtüstü düşmedi? Belki ayakların buzda altından kaydı. Belki merdivenden düştün. Ya da belki ofis koltuğunuzda çok geriye yaslandınız ve takla attınız. Gerçekten kötü bir düşüş yaparsanız, kuyruk kemiğinizi (kuyruk sokumu) bereleyebilir, kırabilir (kırılabilir) veya yerinden çıkabilir (yerinden çıkabilir).

Tekrarlayan Gerilme Yaralanması (RSI)

Bisiklete binme ve kürek çekme gibi sporlar, öne arkaya yaslanmanızı ve omurganızı esnetmenizi gerektirir. Bu tekrarlanan hareketin çok fazlası kuyruk sokumunuzun etrafındaki dokuları zorlayabilir.

Hamilelik/Doğum

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde, bir kadının vücudu sakrum ve kuyruk sokumu arasındaki alanı yumuşatan hormonlar salgılar. Bu, kuyruk sokumunun doğum sırasında gerektiği gibi hareket etmesini sağlar. Bu doğal bir süreçtir, ancak ne yazık ki bu tür hareketler kuyruk sokumunun etrafındaki kasları ve bağları çok fazla gererek ek ağrıya neden olabilir. Bu yumuşak dokulardaki böyle bir zorlama, kuyruk sokumunuzu doğru açıda desteklemelerini engeller.

obezite

Ekstra ağırlık, kuyruk sokumuna ek basınç uygular. Bu, kuyruk sokumunun geriye doğru eğilmesine neden olabilir. Kuyruk kemiğiniz yerinde değilse incinir.

zayıf

Kalçanızda kuyruk sokumunuzun kaslara, bağlara ve tendonlara sürtünmesini önleyecek kadar yağ yoksa, bu durum buna neden olabilir. Sürtünme yumuşak dokuları alevlendirir.

Oturma

Sadece bu basit hareket, özellikle sert veya dar bir yüzeyde oturuyorsanız, kuyruk sokumu ağrısını artırabilir. Sık sık kalkmak, gerinmek ve kısa bir yürüyüş yapmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Daha da iyisi, oturmak veya minderli bir koltuk kullanmak için kendinize daha yumuşak, daha rahat bir yer bulun.

Kanser

Sadece nadir durumlarda kuyruk kemiği ağrısı kanser belirtisidir. Bu son derece olası değildir.

Kuyruk kemiği ağrısının (koksidini) belirtileri nelerdir?

Koksidini belirtileri şunları içerir:
Kuyruk kemiğinde ağrılı veya delici ağrı.
Oturmadan ayağa kalkmaya geçerken daha şiddetli ağrı.
Uzun süre otururken daha şiddetli ağrı.
Bağırsak hareketleri sırasında ağrı.
Seks sırasında ağrı.

Coccydynia ile ortaya çıkabilecek diğer ilgili semptomlar şunlardır:

Depresyon.
Endişe.
Kötü uyku.
Ağrılı kalçalar.
Sırt ağrısı.
Kuyruk kemiği ağrısı (koksidini) hamilelik belirtisi midir?
Fetus büyüdükçe, ağırlığı pelvik alanınıza baskı uygulayarak bu genel alanda ağrıya neden olur.

Kuyruk kemiği ağrısı (koksidini) rektal ağrıya neden olabilir mi?
Evet, kronik koksidinia rektal ağrının nedenlerinden biridir.

Menstrüasyon kuyruk kemiği ağrısına (koksidini) neden olur mu?
Kuyruk kemiği ağrısı, bir kadın adet gördüğünde tipik olarak daha kötüdür.

By farude