Ülkemiz Geneli Çok yaygın Hastalıklardan Biri Olan Sedef Hastalığı Hakkında Sizleri Aydınlatmak Ve Evde Nasıl Bir Tedavi uygulamanız Konusunda Sizleri Bilgilendirmek için Bir Çok Bilgileri Aşşağıda yazımızın Devamında Görmeniz Mümkündür.Sedef hastalığı tedavisi genellikle durumu kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Çoğu insan GP’leri tarafından tedavi edilebilir.

Belirtileriniz özellikle şiddetliyse veya tedaviye iyi yanıt vermiyorsa, doktorunuz sizi bir cilt uzmanına (dermatolog) sevk edebilir.

Tedaviler, sedef hastalığınızın tipine ve ciddiyetine ve etkilenen cilt alanına göre belirlenir. Doktorunuz muhtemelen cilde uygulanan topikal kremler gibi hafif bir tedavi ile başlayacak ve ardından gerekirse daha güçlü tedavilere geçecektir.

Sedef hastalığı için çok çeşitli tedaviler mevcuttur, ancak en etkili olanı belirlemek zor olabilir. Bir tedavinin işe yaramadığını düşünüyorsanız veya rahatsız edici yan etkileriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Tedaviler 3 kategoriye ayrılır:

1- topikal – cildinize uygulanan kremler ve merhemler
2- fototerapi – cildiniz belirli türde ultraviyole ışığa maruz kalır
3- tüm vücutta çalışan sistemik – oral ve enjekte edilen ilaçlar

Farklı tedavi türleri genellikle kombinasyon halinde kullanılır.

Sedef hastalığı tedavinizin düzenli olarak gözden geçirilmesi gerekebilir. Günlük sağlığınızı yönetmenize yardımcı olabileceğinden, bir bakım planı (siz ve sağlık uzmanınız arasında bir anlaşma) yapmak isteyebilirsiniz.Sedef hastalığı için çeşitli tedaviler aşağıda özetlenmiştir.

Topikal Tedavi Yöntemleri Vücuda Verilen İlaç Yöntemleri !!

Topikal tedaviler genellikle hafif ila orta dereceli sedef hastalığı için kullanılan ilk tedavilerdir. Bunlar, etkilenen bölgelere uyguladığınız kremler ve merhemlerdir. Bazı insanlar, gözle görülür bir etkinin ortaya çıkması 6 hafta kadar sürebilmesine rağmen, durumlarını kontrol etmek için ihtiyaç duydukları tek şeyin topikal tedaviler olduğunu düşünmektedir.Saçlı deri sedef hastalığınız varsa, şampuan ve merhem kombinasyonu önerilebilir.

Yumuşatıcılar !!

Yumuşatıcılar, su kaybını azaltmak ve cildi koruyucu bir filmle kaplamak için doğrudan cilde uygulanan nemlendirici tedavilerdir. Hafif sedef hastalığınız varsa, muhtemelen doktorunuzun önereceği ilk tedavi bir yumuşatıcıdır.

Yumuşatıcıların ana faydası cildi nemlendirmek ve kaşıntı ve pullanmayı azaltmaktır. Diğer bazı topikal tedavilerin nemlendirilmiş cilt üzerinde daha iyi çalıştığı düşünülmektedir. Bir yumuşatıcıdan sonra başka bir topikal tedavi uygulamadan önce en az 30 dakika bekleyin.Yumuşatıcılar çok çeşitli ürünler olarak mevcuttur ve eczaneden eczaneden satın alınabilir veya aile doktorunuz, hemşireniz veya sağlık ziyaretçiniz tarafından reçete edilebilir.

Sedef Hastalığı Merhem Ve Krem ile Tedavileri !!

Steroid kremler veya merhemler (topikal kortikosteroidler) , vücudun çoğu bölgesinde hafif ila orta dereceli sedef hastalığını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Tedavi iltihabı azaltarak çalışır. Bu, cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatır ve kaşıntıyı azaltır.Topikal kortikosteroidlerin gücü hafiften çok güçlüye kadar değişir. Bunları yalnızca doktorunuz tarafından önerildiğinde kullanın.

Doktorunuz tarafından daha güçlü topikal kortikosteroidler reçete edilebilir ve yalnızca küçük cilt bölgelerinde veya özellikle kalın yamalar üzerinde kullanılmalıdır. Topikal kortikosteroidlerin aşırı kullanılması cildin incelmesine neden olabilir.

D vitamini analogları

D vitamini analog kremleri, kol ve bacaklar, gövde veya kafa derisi gibi alanları etkileyen hafif ila orta dereceli sedef hastalığında steroid kremlerle birlikte veya onların yerine yaygın olarak kullanılır. Cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatarak çalışırlar. Ayrıca bir anti-inflamatuar etkiye sahiptirler.

D vitamini analoglarının örnekleri kalsipotriol, kalsitriol ve takalsitoldür. Önerilen miktardan fazlasını kullanmadığınız sürece çok az yan etkisi vardır.

Takrolimus ve pimekrolimus gibi kalsinörin inhibitörleri, bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltan ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan merhemler veya kremlerdir. Steroid kremler etkili değilse, bazen yüz, cinsel organlar ve ciltteki kıvrımlar gibi hassas bölgeleri etkileyen sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılırlar.

Bu ilaçlar, başladıklarında cilt tahrişine veya yanma ve kaşıntı hissine neden olabilir, ancak bu genellikle bir hafta içinde düzelir.

Kömür katranı kalın, ağır bir yağdır ve muhtemelen sedef hastalığının en eski tedavisidir. Nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemekle birlikte pullanma, iltihaplanma ve kaşıntıyı azaltabilir.

Diğer topikal tedaviler etkili değilse, uzuvları, gövdeyi veya kafa derisini etkileyen sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir.

Kömür katranı giysileri ve yatak takımlarını lekeleyebilir ve güçlü bir kokuya sahiptir. Fototerapi ile birlikte kullanılabilir.

Ditranol, sedef hastalığını tedavi etmek için 50 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin üretimini baskılamada etkili olduğu ve çok az yan etkisi olduğu gösterilmiştir. Ancak, çok konsantre olursa yanabilir.

Deri, giysiler ve banyo armatürleri dahil olmak üzere temas ettiği her şeyi lekelediğinden, genellikle uzuvları veya gövdeyi etkileyen sedef hastalığı için hastane gözetiminde kısa süreli bir tedavi olarak kullanılır.

Cildinize (eldiven giyen biri tarafından) uygulanır ve yıkanmadan önce 10 ila 60 dakika bekletilir.

Ditranol fototerapi ile birlikte kullanılabilir.

Foto Terapi Nedir !!

Fototerapi, sedef hastalığını tedavi etmek için doğal ve yapay ışık kullanır. Yapay ışık tedavisi, genellikle bir dermatolog gözetiminde hastanelerde ve bazı uzman merkezlerde verilebilir. Bu tedaviler şezlong kullanmakla aynı şey değildir.

UVB fototerapi, insan gözünün göremeyeceği bir ışık dalga boyu kullanır. Işık, cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatır ve topikal tedavilere yanıt vermeyen bazı sedef hastalığı türleri için etkili bir tedavidir.

Her seans sadece birkaç dakika sürer, ancak 6 ila 8 hafta boyunca haftada 2 veya 3 kez hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Psoralen artı ultraviyole A (PUVA)
Bu tedavi için önce size psoralen adı verilen bileşikleri içeren bir tablet verilir veya psoralen doğrudan cilde uygulanabilir. Bu, cildinizi ışığa karşı daha hassas hale getirir.

Cildiniz daha sonra ultraviyole A (UVA) adı verilen bir dalga boyuna maruz kalır. Bu ışık, cildinize UVB ışığından daha derinden nüfuz eder.

Bu tedavi, diğer tedaviye yanıt vermeyen şiddetli sedef hastalığınız varsa kullanılabilir.

Yan etkileri mide bulantısı, baş ağrısı, yanma ve kaşıntıyı içerir. Katarakt gelişimini önlemek için tableti aldıktan sonra 24 saat özel gözlük takmanız gerekebilir.

Cilt kanseri geliştirme riskinizi artırabileceğinden, bu tedavinin uzun süreli kullanımı teşvik edilmez.

kombinasyon ışık tedavisi
Aşağıdaki durumlarda ışık tedavisinin yanı sıra kremler veya merhemler (topikal tedaviler) sunulabilir:

. sedef hastalığınız tek başına ışık tedavisine yanıt vermiyor
. sedef hastalığınız için ilaç alamazsınız veya almak istemezsiniz

Tabletler, kapsüller ve enjeksiyonlar.


Sedef hastalığınız şiddetliyse veya diğer tedaviler işe yaramadıysa, bir uzman tarafından size sistemik tedaviler reçete edilebilir. Sistemik tedaviler tüm vücutta çalışır.

Bu ilaçlar sedef hastalığının tedavisinde çok etkili olabilir, ancak hepsinin potansiyel olarak ciddi yan etkileri vardır. Sedef hastalığı için tüm sistemik tedavilerin yararları ve riskleri vardır. Tedaviye başlamadan önce, tedavi seçenekleriniz ve bunlarla ilişkili riskler hakkında doktorunuzla konuşun.

Bebek planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya emzirmeyi düşünüyorsanız, hamilelik veya emzirme döneminde kullanıma uygun olup olmadığını kontrol etmek için yeni bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Biyolojik olmayan (genellikle tablet veya kapsül olarak verilir) ve biyolojik (genellikle enjeksiyon olarak verilir) olarak adlandırılan 2 ana sistemik tedavi türü vardır.

Biyolojik olmayan ilaçlar

metotreksat
Metotreksat , cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatarak ve iltihabı baskılayarak sedef hastalığının kontrolüne yardımcı olabilir. Genellikle haftada bir kez alınır.

Metotreksat mide bulantısına neden olabilir ve kan hücrelerinin üretimini etkileyebilir. Uzun süreli kullanım karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer hastalığı olan kişiler metotreksat almamalı ve alırken alkol almamalıdır.

Metotreksat gelişmekte olan bir bebek için çok zararlı olabilir, bu nedenle kadınların bu ilacı alırken ve bıraktıktan sonra en az 6 ay boyunca kontrasepsiyon kullanması ve hamile kalmaması önemlidir.

Erkeklere, son metotreksat dozlarından bu yana en az 6 aya kadar bebek denemeyi ertelemeleri tavsiye edilir.

siklosporin

Siklosporin, bağışıklık sisteminizi baskılayan bir ilaçtır (immünosupresan). Başlangıçta transplant reddini önlemek için kullanıldı, ancak her tür sedef hastalığının tedavisinde etkili olduğu kanıtlandı. Genellikle günlük olarak alınır.

Siklosporin, izlenmesi gereken böbrek hastalığı ve yüksek tansiyon şansınızı artırır.

asitretin

Asitretin, cilt hücresi üretimini azaltan bir oral retinoiddir. Diğer biyolojik olmayan sistemik tedavilere yanıt vermeyen şiddetli sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Genellikle günlük olarak alınır.

Asitretin, dudaklarda kuruluk ve çatlama, burun yollarında kuruluk ve daha nadir durumlarda hepatit gibi çok çeşitli yan etkilere sahiptir .

Asitretin gelişmekte olan bir bebek için çok zararlı olabilir, bu nedenle kadınların bu ilacı kullanırken ve almayı bıraktıktan sonra en az 3 yıl boyunca kontrasepsiyon kullanması ve hamile kalmaması önemlidir. Bununla birlikte, bir bebek babası olmak için asitretin alan bir adam için güvenlidir.

Diğer uyuşturucular
Apremilast ve dimetil fumarat, iltihabı azaltmaya yardımcı olan ilaçlardır. Günlük tabletler olarak alınırlar. Bu ilaçlar yalnızca, diğer biyolojik olmayan tedavilere yanıt vermeyen şiddetli sedef hastalığınız varsa kullanmanız önerilir.

Biyolojik Tedavi Türleri !!

Biyolojik tedaviler, bağışıklık sistemindeki aşırı aktif hücreleri hedef alarak iltihabı azaltır. Genellikle diğer tedavilere yanıt vermeyen şiddetli sedef hastalığınız varsa veya diğer tedavileri kullanamıyorsanız kullanılırlar.

Etanercept haftada iki kez enjekte edilir ve bunu nasıl yapacağınız size gösterilecektir. 12 hafta sonra sedef hastalığınızda herhangi bir iyileşme olmazsa tedavi durdurulacaktır.

Etanercept’in ana yan etkisi, enjeksiyonun yapıldığı yerde kızarıklıktır. Ancak etanersept tüm bağışıklık sistemini etkilediğinden ciddi enfeksiyon dahil ciddi yan etki riski vardır.

Geçmişte tüberküloz geçirdiyseniz , tekrarlama riski vardır.

Tedaviniz sırasında yan etkiler için izleneceksiniz.

Adalimumab 2 haftada bir enjekte edilir ve size bunun nasıl yapılacağı gösterilecektir. 16 hafta sonra sedef hastalığınızda herhangi bir iyileşme olmazsa tedavi durdurulacaktır.

Adalimumabın başlıca yan etkileri baş ağrısı, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve mide bulantısıdır. Bununla birlikte, adalimumab tüm bağışıklık sistemini etkilediğinden, ciddi enfeksiyonlar da dahil olmak üzere ciddi yan etki riski vardır.

Tedaviniz sırasında yan etkiler için izleneceksiniz.

Infliximab, hastanede damarınıza damla (infüzyon) olarak verilir. İlk 6 haftada 3 infüzyonunuz olacak, ardından her 8 haftada bir 1 infüzyonunuz olacak. 10 hafta sonra sedef hastalığınızda herhangi bir iyileşme olmazsa tedavi durdurulacaktır.

Infliximabın ana yan etkisi baş ağrısıdır. Bununla birlikte, infliximab tüm bağışıklık sistemini etkilediğinden, ciddi enfeksiyonlar dahil olmak üzere ciddi yan etki riski vardır.

Tedaviniz sırasında yan etkiler için izleneceksiniz.

Ustekinumab, tedavinin başlangıcında, ardından 4 hafta sonra tekrar enjekte edilir. Bundan sonra, enjeksiyonlar her 12 haftada bir. 16 hafta sonra sedef hastalığınızda herhangi bir iyileşme olmazsa tedavi durdurulacaktır.

Ustekinumabın ana yan etkileri boğaz enfeksiyonu ve enjeksiyon bölgesinde kızarıklıktır. Ancak ustekinumab tüm bağışıklık sistemini etkilediğinden ciddi enfeksiyonlar da dahil olmak üzere ciddi yan etki riski vardır.

Tedaviniz sırasında yan etkiler için izleneceksiniz.

Enjeksiyon olarak verilen biyolojik tedavilerin sayısı giderek artmaktadır. Bunlara guselkumab, brodalumab, secukinumab, ixekizumab ve bimekizumab dahildir.

Diğer tedavilerle düzelmeyen veya diğer tedaviler uygun olmadığında şiddetli sedef hastalığı olan kişiler için önerilir.

boyunda sedef hastalığı
başta sedef hastalığı
balıklı göl sivas sedef hastalığı
sedef hastalığı cinsel organda olur mu
sedef hastalığı canan karatay
sedef hastalığı cinsel ilişkiyi etkiler mi
sedef hastalığı cinselliği etkiler mi
sedef hastalığı çeşitleri
sedef hastalığı cinsel ilişki ile bulaşır mı
sedef hastalığı cilt kanserine dönüşür mü
sedef hastalığı cilt bakımı
sedef hastalığı ciddiyeti
sedef hastalığı c dilimi
canan karatay sedef hastalığı
cübbeli ahmet hoca sedef hastalığı
cinsel organda sedef hastalığı
cerrahpaşa sedef hastalığı birimi
cosentyx sedef hastalığı
ciltte sedef hastalığı
cimzia sedef hastalığı
cerrahpaşa tıp fakültesi sedef hastalığı birimi
candida mantarı sedef hastalığı
sedef hastalığı çözümü
sedef hastalığı çeşitleri resimli
sedef hastalığı çaresi
sedef hastalığı çoğalır mı
sedef hastalığı çiçeği
sedef hastalığı çürük raporu
sedef hastalığı çocuğa geçer mi
sedef hastalığı çörek otu tedavisi
sedef hastalığı çeşitleri ve tedavisi
çocuğu sedef hastalığı
çörek otu ve yoğurt sedef hastalığı
çörek otu yağı ve sedef hastalığı
çınar yaprağı sedef hastalığı
çörek otu yoğurt kürü sedef hastalığı için
çoçuklarda sedef hastalığı
çuha çiçeği sedef hastalığı
çilek sedef hastalığı
çörek otu sedef hastalığı
kafada çıkan sedef hastalığı tedavisi
sedef hastalığı duası
sedef hastalığı diyeti
sedef hastalığı diğer adı
sedef hastalığı devlet yardımı
sedef hastalığı d vitamini
sedef hastalığı doktorları
sedef hastalığı doktoru
sedef hastalığı derneği
sedef hastalığı dövme
sedef hastalığı doktorları ankara
damla tipi sedef hastalığı
derman eczanesi sedef hastalığı
dinimizde sedef hastalığı
d vitamini eksikliği sedef hastalığı
dudakta sedef hastalığı
dr feridun kunak sedef hastalığı tedavisi
dilde sedef hastalığı
dr aidin salih sedef hastalığı
dr mustafa yaşar sedef hastalığı
dirseklerde sedef hastalığı
sedef hastalığı ekşi
sedef hastalığı ellerde
sedef hastalığı engelli raporu
sedef hastalığı en iyi doktor
sedef hastalığı eczacı reyhan
sedef hastalığı ersağ
sedef hastalığı eklem ağrısı yaparmı
sedef hastalığı en etkili ilaç
sedef hastalığı etkileri
sedef hastalığı evreleri
erkeklerde sedef hastalığı
egzama sedef hastalığı
elde sedef hastalığı
ersağ sedef hastalığı
eczacı reyhan aliusta sedef hastalığı
egzama sedef hastalığı tedavisi
elde sedef hastalığı tedavisi
ellerde sedef hastalığı belirtileri
emziren annede sedef hastalığı
ender saraç sedef hastalığı tedavisi
sedef hastalığı forum
sedef hastalığı fototerapi
sedef hastalığı farmasi
sedef hastalığı fransızca
sedef hastalığı fotoğrafları
sedef hastalığı fitoterapi
sedef hastalığı foto
sedef hastalığı fotoğrafı
sedef hastalığı fonksiyonel tıp
sedef hastalığı facebook
feridun kunak sedef hastalığı tedavisi
fototerapi sedef hastalığı
farmasi sedef hastalığı
farmasi sedef hastalığı kremi
fonksiyonel tıp sedef hastalığı
forever sedef hastalığı
farmasi aynısefa sedef hastalığı
farmasi ürünleri sedef hastalığı
sedef hastalığı ve egzama arasındaki fark
sedef hastalığı geçer mi
sedef hastalığı genetik mi
sedef hastalığı görüntüleri
sedef hastalığı geçici midir
sedef hastalığı gavur pancarı
sedef hastalığı gluten
sedef hastalığı göze vurur mu
sedef hastalığı gözde olurmu
sedef hastalığı görme yetersizliği
guttat sedef hastalığı
genital bölgede sedef hastalığı tedavisi
guttat sedef hastalığı tedavisi
glutensiz beslenme sedef hastalığı
gluten sedef hastalığı
genital bölgede sedef hastalığı olur mu
guttat sedef hastalığı geçer mi
gavur pancarı sedef hastalığı
gano excel sedef hastalığı
gözde sedef hastalığı
sedef hastalığı ğöz
sedef hastalığı hapı
sedef hastalığı hacamat
sedef hastalığı hastanesi küçükçekmece
sedef hastalığı hangi hastalıklara neden olur
sedef hastalığı hapları
sedef hastalığı hangi yiyecekler zararlıdır
sedef hastalığı haberleri
sedef hastalığı hangi sabun
sedef hastalığı halsizlik yaparmı
sedef hastalığı hap tedavisi
hamilelikte sedef hastalığı kadınlar kulübü
hamilelikte sedef hastalığı olup çare bulan
hamilelikte sedef hastalığı
haluk levent sedef hastalığı
hülya kayhan sedef hastalığı
halit özdemir sedef hastalığı
hacı paşa sedef hastalığı
herbalife sedef hastalığı
hafif sedef hastalığı
hacamat sedef hastalığı
sedef hastalığı ışın tedavisi
sedef hastalığı ıcd kodu
sedef hastalığı ışık tedavisi
sedef hastalığı ışın tedavisi video
sedef hastalığı irsi midir
sedef hastalığı ışın tedavisi hangi hastanelerde yapılır
sedef hastalığı ısırgan otu
sedef hastalığı tedavisi varmı
sedef hastalığı tedavisi 2021
sedef hastalığı tedavisi 2020
ışın tedavisi sedef hastalığı
ıslak sedef hastalığı
sedef kabaşın oğlunun hastalığı
sedef hastalığı güneş ışığı
sedef hastalığı ırsi midir
sedef kabaş’ın çocuğunun hastalığı
sedef hastalığı için krem
sedef hastalığı iğnesi
sedef hastalığı ibrahim saraçoğlu
sedef hastalığı için dua
sedef hastalığı ingilizce
sedef hastalığı için okunacak dua
sedef hastalığı için şampuan
sedef hastalığı iğne tedavisi
sedef hastalığı ilk belirtileri
ibrahim saraçoğlu sedef hastalığı
ibni sina sedef hastalığı
inverse sedef hastalığı
ibrahim saraçoğlu sedef hastalığı zahide yetiş
iltihaplı sedef hastalığı tedavisi
iltihaplı sedef hastalığı
ileri derece sedef hastalığı
izmir sedef hastalığı tedavisi
iç sedef hastalığı
iltihaplı sedef hastalığı nedir
sedef hastalığı jandarma
sedef hastalığı için duş jeli
sedef hastalığı kremi
sedef hastalığı kafada
sedef hastalığı kaşıntı yapar mı
sedef hastalığı kansere yol açar mı
sedef hastalığı kronik mi
sedef hastalığı kesin tedavisi
sedef hastalığı kurtulanlar
sedef hastalığı kaç yaşında başlar
sedef hastalığı kesin tedavisi var mı
sedef hastalığı kesin tedavi
kırmızı gres yağı sedef hastalığı
korona sedef hastalığı
kafada sedef hastalığı
kulakta sedef hastalığı
kim kardashian sedef hastalığı
kolajen sedef hastalığı
kedilerde sedef hastalığı
sedef hastalığı latince
sedef hastalığı lazer tedavisi
sedef hastalığı lazer epilasyonun zararı var mı
sedef hastalığı lavanta kürü
sedef hastalığı lekeleri
sedef hastalığı lazer tedavisi fiyatları
sedef hastalığı lazer epilasyon
sedef hastalığı latince ismi
sedef hastalığı losyonları
sedef hastalığı lokman hekim
lr aloe vera sedef hastalığı
lokman hekim sedef hastalığı tedavisi
lavanta sedef hastalığı
lepra hastanesi sedef hastalığı
lavanta çayı sedef hastalığı
lr sedef hastalığı ürünleri
lavanta balı sedef hastalığı
sedef hastalığı için diyet listesi
sedef hastalığı merhemleri
sedef hastalığı metotreksat
sedef hastalığı manken
sedef hastalığı makale
sedef hastalığı mantar
sedef hastalığı mersin
sedef hastalığı msü
sedef hastalığı maranki
sedef hastalığı merhemi
sedef hastalığı mynet
metoart con sedef hastalığı
maranki sedef hastalığı tedavisi
mercan taşı sedef hastalığı
makatta sedef hastalığı tedavisi
memede sedef hastalığı
makatta sedef hastalığı
meyan kökü sedef hastalığı
müge boz sedef hastalığı
momesalic sedef hastalığı
medical park sedef hastalığı
sedef hastalığı nasıl geçer
sedef hastalığı nedenleri
sedef hastalığı nasıl bir şey
sedef hastalığı nasıl
neuroformat sedef hastalığı
necdet sürmeli sedef hastalığı

By farude