“Karnım ağrıyor” – bu her ebeveynin duyduğu bir şey. Ancak çocuğunuz sürekli mide problemlerinden şikayet ediyor gibi görünüyorsa ciddi bir sindirim bozukluğu yaşıyor olabilir.

Bu koşulların farklı nedenleri vardır, ancak aynı semptomların çoğunu paylaşırlar:

Mide bulantısı
Karın ağrısı
İshal
Kusma

Dehidrasyon (ishal ve kusma nedeniyle) Çocuğunuzda bu belirtiler sıklıkla görülüyorsa, ilk adım bir doktora görünmektir. Teşhis almak, çocuğunuzu nasıl daha iyi hissettireceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

İşte çocuklarda yaygın olarak görülen bazı ciddi sindirim bozuklukları.

Eozinofilik Gastrointestinal Bozukluklar (EGID)

EGID’ler – bunların en yaygını eozinofilik özofajit olarak adlandırılır – çocuğunuzun sindirim sisteminde fazladan beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan bozukluklardır. Bu, ağrı ve rahatsızlığa neden olabilecek iltihaplanma ve şişmeye neden olur. Ayrıca yutma güçlüğü çekebilirler.

EGID’lerin tedavisi yoktur, ancak steroidler gibi ilaçlar bağırsaklardaki beyaz kan hücrelerinin sayısını azaltabilir ve semptomları hafifletebilir. Doktor, alerjik reaksiyonlara veya diğer özel diyetlere neden olabilecek belirli yiyecekleri kesmeyi önerebilir. Şiddetli bir vaka, bir besleme tüpünün kullanılmasını gerektirebilir.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı olan çocuklar buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan glüteni yediklerinde ciddi reaksiyon gösterirler. Bu bozukluk ince bağırsağa zarar verebilir ve çocuğunuzun vücudunun gıdalarındaki besinleri emmesini engelleyebilir.

Çölyak hastalığının tek tedavisi glutensiz beslenmedir. Muhtemelen bağırsaktaki hasarı durduracak ve daha önce olmuş olanları iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)

IBD genellikle daha büyük çocuklarda veya gençlerde olur. İki ana sindirim bozukluğu içerir:

Kolonda şişmeye neden olan ülseratif kolit Sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü etkileyebilen Crohn hastalığı Kanlı veya sulu kaka ve karın ağrısı her ikisinin de ortak belirtileridir. IBD’ler ayrıca çocuğunuzun büyümesini yavaşlatabilir veya ergenliği geciktirebilir.Hem ülseratif kolit hem de Crohn eklem ağrısına, tahriş olmuş gözlere, böbrek taşlarına, karaciğer hastalığına ve zayıf veya kırılgan kemiklere yol açabilir.

IBD tedavisinin amacı, semptomları mümkün olduğunca uzun süre ortadan kaldırmaktır. Doktor diyet değişiklikleri ve ilaçlar reçete edebilir. Ülseratif kolit semptomları şiddetliyse, çocuğunuzun hastanede bakıma veya ameliyata ihtiyacı olabilir.

Invajinasyon

Bu bağırsak tıkanıklığı, bağırsakların bir kısmı başka bir kısma katlandığında meydana gelir. Küçük çocuklarda en yaygın olanıdır.

İnvajinasyon ağrıya, şişmeye ve ani yorgunluğa neden olur ve hatta bağırsakları yırtabilir. Bağırsakta herhangi bir yerde oluşabilir. Nedeni bilinmiyor.

Tedavi genellikle bağırsağı geri itmeye çalışmak için sıvı veya hava lavmanı kullanmakla başlar. Bu ameliyat gerektirmez ve genellikle işe yarar. Aksi takdirde, çocuğunuzun muhtemelen ameliyat olması gerekecektir.

volvulus

Bu tıbbi acil durum, çocuğunuzun bağırsağının kendi etrafında dönmesiyle atık akışını engellediğinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda, kan beslemesi de kesilir. Düzeltmek için ameliyat gerekecek, ancak çoğu çocuğun daha sonra normal büyümesi ve sağlığı olur.

Kısa Bağırsak Sendromu
Bu durumda, bir çocuğun besinleri ve sıvıları iyi emmesi için yeterli bağırsağı yoktur. Bazı çocuklar eksik bölümlerle doğarlar; diğerleri bağırsağın bir kısmını çıkarmak için ameliyat oldu. Kısa bağırsak sendromunun diğer nedenleri şunlardır:

Crohn hastalığı
Invajinasyon
Bağırsaklara kan akışını yavaşlatabilen tıkalı bir kan damarı
Bağırsak yaralanması
Kanser
İshal genellikle en sık görülen semptomdur. Kısa bağırsak sendromu, yetersiz beslenme, dehidratasyon , böbrek taşları ve ciddi bebek bezi döküntüleri gibi sorunlara yol açabilir .

Diyet değişikliği ve bazen IV veya tüple beslenme, tedavisine yardımcı olabilir. İlaçlar semptomları hafifletebilir ve yiyeceklerin çocuğunuzun sindirim sisteminden geçişini yavaşlatabilir, böylece besinler daha iyi emilir. Bazen ameliyat gerekir.

By farude