Yetersiz beslenen kanser hastaları kaşeksi veya kaşeksi yaşayabilir. Kaşeksi, kas kütlesi kaybı ve kilo kaybı ile karakterize beslenme yetersizliklerinden muzdarip kanser hastalarının bir durumudur. Kaşeksi olan hastalar genellikle aktif olamayacak kadar zayıf hissederler. Ağır kilo kaybına rağmen vücut kitle indeksi düşüktür. Kaşeksi, skordan hemen belli olmaz.

Bununla birlikte, albümin (kan damarlarında basıncı koruyan bir kan proteini) ve hemoglobin (akciğerlerden oksijeni vücudun geri kalanına taşıyan bir kan proteini) gibi kaşeksiyi etkileyen başka parametreler de vardır. Kan proteinleri laboratuvar sonuçlarından ve tıbbi testlerden belirlenebilir. Kansere bağlı kaşeksi, kanser teşhisi konulduğu andan itibaren optimal beslenme ile önlenebilir.

Kanser hastalarının gerçekten herhangi bir diyet kısıtlaması yoktur. Karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler ve mineraller gibi besleyici yiyecekler yemelisiniz.Kanser hastaları için en önemli besinlerden biri eikosapentaenoik asittir (EPA).EPA deniz balıklarından elde edilebilen omega-3 yağ asitlerinde bulunur.Daha önce kanser hastalarında yüksek sitokin seviyelerinin bir sitokin fırtınasına neden olduğu söylenmişti.

vücutlarında iştah azalmasına neden olur. Burada EPA, kanser hastalarında iştahı artırmaya ve kaşeksiyi önlemeye yardımcı olabilecek sitokin fırtınasının sönümlenmesinde rol oynar.Tıp dergileri, günde 2 gram EPA’nın kanser hastalarında kilo alımını artırabildiğinden bahseder. EPA ayrıca kanser hastalarının bağışıklığını artırmaya yardımcı olur, böylece bağışıklık sistemleri güçlendirilir. Tüm hastalar kaşeksi, EPA ve karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve minerallerden muzdarip olmasa da, diğer gerekli besinleri tüketerek diyetin desteklenmesi önerilir.

By farude