Kısır Olduğumu Nasıl Anlarım !!

Byfarude

Tem 3, 2022 #açıklanamayan kısırlık nedenleri, #bayanlarda kısırlık nedenleri, #erkeğe ait kısırlık nedenleri, #erkeğe bağlı kısırlık nedenleri, #erkek de kısırlık nedenleri, #erkek kısırlık nedenleri nelerdir, #erkeklerde kısırlık nedenleri, #erkeklerde kısırlık nedenleri belirtileri, #erkekte kısırlık belirtileri nedenleri, #erkekten kaynaklanan kısırlık nedenleri, #erken yaşta kısırlık nedenleri, #ineklerde kısırlık nedenleri, #infertilite nedenleri erkek, #kadına ait kısırlık nedenleri, #kadına ait kısırlık nedenleri nelerdir, #kadına bağlı kısırlık nedenleri, #kadına ve erkeğe bağlı kısırlık nedenleri, #kadında kısırlık nedenleri, #kısırlık akamet nedir, #kısırlık anlamı nedir, #kısırlık başlıca nedenleri, #kısırlık belirtileri sebepleri, #kısırlık belirtisi nedir, #kısırlık bulgur nedir, #kısırlık dönemi nedir doğuştan kısırlık nedenleri, #kısırlık döngüsü nedir, #kısırlık neden olur erkek, #kısırlık nedenleri cinsel, #kısırlık nedenleri cinsellik, #kısırlık nedenleri çizer, #kısırlık nedenleri çoğaltma, #kısırlık nedenleri erkek, #kısırlık nedenleri faydaları, #kısırlık nedenleri makale, #kısırlık nedenleri nelerdir, #kısırlık nedenleri ve belirtileri, #kısırlık nedenleri ve tedavi, #kısırlık nedir belirtileri, #kısırlık nedir biyoloji, #kısırlık nedir bulmacada, #kısırlık nedir erkek, #kısırlık oranının artma nedenleri

Kadınlarda En Çok Görülen Sıkıntılardan Biri Evliliğin ilk aylarında Hamile Kalıp Kalmamadığını Öğrenmek Ve Bunu Ne KAdar Süre Olabileceğini Bilmek sizin veya eşinizin kısır olabileceği aklınızdan geçmiş olabilir. Korkuya Ve endişeye kapılmayın, panik yapmadan önce farklı doğurganlık sorunları ve semptomlarının neler olabileceğini öğrenin.

Kısırlık veya kadında ya da erkekte bulunan belirli bir şeyden belirlenemeyen bir nedenden dolayı bir hamileliği elde etme veya sürdürmedeki zorluktur.Bu durum dünya çapında milyonlarca çifti etkilemektedir.Her özel duruma bağlı olarak birçok olası neden ve tedavi mevcuttur. İyi haber şu ki, teşhis edilen ve tedavi edilen vakaların çoğu başarılı bir şekilde gebe kalmayı başarıyor.Kendinizin veya eşinizin kısır olduğunu düşünüyor musunuz? Önce konu hakkında biraz bilgi edinelim.

Kısırlık Nedenleri !!

Her şey sırayla. Hamile kalmak için aşağıdaki faktörlerin mevcut olması gerekir :

Yumurtlamalısınız: Yumurtalıklar bir yumurta bırakmalıdır (yumurtlama ) .
Sperme ihtiyacınız var – Yumurtayı döllemek için servikse ve fallop tüplerine gitmek için bir sperm gereklidir .
Özellikle doğurganlık döneminde düzenli olarak seks yapmalısınız .
Embriyonun gelişmesi için açık fallop tüplerine ve normal bir uterusa sahip olmak .
Bu süreç herhangi bir nedenle kesintiye uğradığında gebe kalınması oldukça zordur. Bu durumlarda doğurganlık sorunları olduğu söylenebilir .

Kısırlık ve kısırlık terimleri, insan doğurganlık bozukluklarına atıfta bulunur ve genellikle aynı şey için kullanılır: yeni yaşam yaratamama. Ancak aralarında bazı farklılıklar vardır :

– İnfertilite : Hamile kaldıktan sonra hamileliği terme taşıyamama olarak tanımlanır . Hepsi spontan kürtajla sonuçlandığından, hamileliği sürdürmenin imkansızlığıdır.

Birincil infertilite, canlı bir yenidoğan ile hamileliğini hiçbir zaman sonlandıramayan kadınları ifade eder. İkincil, daha önce doğum yapmış ancak daha sonra yeni bir hamilelik dönemi geçiremeyenlere atfedilir.

Her zaman kadının rahminin kapasitesi ile ilgili değildir. Birçok kısırlık vakası erkeğe veya tespit edilemeyen nedenlere atfedilebilir .

– Kısırlık : Çeşitli nedenleri olabilen sorunlu gebe kalma . Bir yıl boyunca hamile kalmaya çalıştıktan sonra elde edilemediğinde teşhis edilir.

Birincil kısırlık, hiç hamile kalmayan çiftlere atfedilir. İkincil, canlı doğum veya kürtaj yoluyla zaten hamile kalmış ve bunu bir daha yapamayanları ifade eder.

Belirtiler
Kısırlığın sabit semptomları yoktur , ancak bu tür bir sorun olduğunu gösteren bazı işaretler vardır:

1- Ana semptom: hamile kalamama.
2- Adet sırasında aşırı ağrı ve/veya aşırı kanama .
3- Düzensiz , seyrek veya olmayan adet dönemleri . Adet döngüsü çok uzun veya çok kısa.
4- Akne veya aşırı saç büyümesi gibi hormonal problemler .
5- Bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
6- Üreme sistemi ile ilgili hastalıklar veya problemler .
7- Tarif edilen bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz , doktora gidin ve durumu gözden geçirin . Bunun için teşhis ve tedavi hizmetleri sunan özel bir kliniğe gitmek iyidir.

Kısırlık Risk Faktörleri

Bazı günlük alışkanlıklar ve risk faktörleri , hamilelik sorunları ve artan kısırlık şansı ile ilişkilendirilmiştir.

Bunlar şunlar olabilir:

Aşırı alkol ve diğer uyuşturucu kullanımı .
Sigara içmek : Aşırı tütün içmek. Bu, serviks ve fallop tüplerine zarar verebilir. Ayrıca yumurtalıkları yaşlandırır ve düşük yapma riskini artırır.
Sağlıksız yiyecekler yemek, çok fazla veya çok az yemek. Çok fazla kafein tüketin.
Az veya fazla fiziksel egzersiz yapın .
Kadının yaşı : Bir kadının yumurtalarının kalitesi ve miktarı yaşla birlikte azalır. 40 yaş civarında doğurganlık azalmaya başlar, bu da gebe kalmayı zorlaştırır ve düşük yapma riskini artırır.
Fazla kilolu veya çok zayıf olmak düzenli yumurtlamayı etkileyebilir.
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da tüplere zarar vererek doğurganlık sorunlarına neden olabilir.
Endometriozis – Rahim ağzının belirli hastalıkları kısırlık sorunlarına yol açabilir. Çok yaygın olanı endometriozis olup, bu da rahmin astarından hücrelerin rahmin dışında büyümesine neden olur.
Polikistik Over Sendromu : Yumurtlamayı etkileyen hormonal dengesizlik.
Kısırlığın belirgin bir nedeni olmadığı zamanlar vardır . Çiftin her iki üyesinde de açıklanamayan bir şekilde buna neden olan birkaç küçük faktörün birleşiminden kaynaklanıyor olabilir.

şansımı azaltmak için ne yapmalıyım
Hamile kalmayı düşünüyorsanız, bu ipuçları doğurganlığı optimize etmenize yardımcı olabilir :

Sağlıklı bir kiloyu koruyun . Yumurtlamada azalma ile ilişkili olduğu için haftada 5 saatten fazla yoğun egzersiz yapmayın.
Sigarayı bırak . Tütünün doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri vardır.
Günlük hayatınızın stresini azaltın .
Kafeini günde 200 ml’nin altına sınırlayın .
Düzensiz veya çok ağrılı bir döngü yaşarsanız doktorunuza görünün .
Çiftlerin gebe kalmasının zor olduğu durumlarda yardımcı üreme yöntemleri kullanılabilir.

By farude