Vajinada Gelen Kötü Koku Sebepleri !! Ve Tedavi Yöntemleri

Byfarude

Tem 2, 2022 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Çok Makalemizde Dile Getirdiğimiz Gibi Vajinal Bölge’de Bir Koku Gelmemesi Gerektiğini Duyurmuştuk.Çünkü Vajinal bölge’de gelen Kötü Koku Belirli hastalıkların geldiğinin Bir İşareti Olduğunu Bilmeniz Gerekmektedir.Bu nedenle, bu doğal salgı, bazı durumlarda balık Kokusuna Benzer, hiç de sağduyulu olmayan, güçlü bir Koku Salgılıyorsa bu sorunla hemen ilgilenmelisiniz Bu Nedenle Fazla Zaman Kaybetmeden işin uzmanı Bir Doktor ile Görüşmenizde Faydalı Olacağını Düşünmekteyiz.

Bu Sıkıntılı Durumdan Korkmadan Önce Neler’in Böyle Bir Rahatsız Edici Kokuya Sebep Olduğunu Bilmenizde Her Zaman Fayda Vardır.Bir Çok Sebeplerin yanı Sıra Öncelikle Vajinal Kokunun ana Sebeplerinden Bazıları Şunlardır:

hijyen eksikliği

uygunsuz sabun

ped ve tampon

cinsel ilişki Yolu ile bulaşan hastalıklardan kaynaklanan bölgede Birikmekte Olan Bakteriler ile Oluşmaktadır.

Ayrıca rahim ağzı, vajina veya endometrium kanserinin bir sonucu olarak anormal vajinal akıntı meydana gelebilir . Bu nedenle, muzdarip olabileceğiniz sağlık problemlerini daha kolay tanımak için akıntının semptomlarının ve belirli özelliklerinin farkında olmak önemlidir.

Beyaz Akıntı Ve Konu Ne Anlama Gelir !!

Beyaz akınve Balık Kokusu Rahatsızlığı genel Olarak yanma ve Kaçınma ile Ortaya Çıkmaktadır. Genellikle vajinal mantar enfeksiyonu adı verimiş Olan bir enfeksiyonla ilişkili olan candida albicans mantarının oluşumundan kaynaklanır .

Kokuyla birlikte beyaz akıntıyı tetikleyen bir diğer patoloji ise genital floranın değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan bakteriyel vajinozdur . Bu, vajinal PH değiştiğinde ortaya çıkabilir, çünkü içinde barındırılan sağlıklı bakteriler dengesiz bir şekilde çoğalarak bir enfeksiyon oluşturur.

Kahverengi Vajina Akıntı Ve Kokusu !!

Menstrüasyondan sonraki ilk günlerde kahverengi bir akıntı veya biraz kan görülmesi normaldir. Ancak bunun adet döngüsü ile ilişkili olmadığı ve idrar yaparken ağrı ve rahatsızlığın eşlik ettiği durumlarda dikkat etmelisiniz.

Kahverengi akıntının rahim, vajina ve endometrium kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra gonore olarak bilinen cinsel yolla bulaşan hastalığı temsil edebileceği ortaya çıktı .

Bir koku ile yeşilimsi, grimsi veya sarımsı akıntı

Diğer akıntı türleri gibi, grimsi, sarımsı veya yeşilimsi vajinal akıntılara hem idrar yaparken hem de cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma gibi fiziksel rahatsızlıklar eşlik eder.

Bu akıntının asıl nedeni cinsel yolla bulaşan trichomoniasis adı verilen parazitte bulunur . Bazı durumlarda, kandida enfeksiyonu ile de ortaya çıkar.

Akıntıya ateş, vajinal kanama ve karın ağrısı eşlik ediyorsa vajina ve rahimde kronik bir durum olan pelvik iltihabi hastalık olabilir.

Pembe Akıntı !!

Sperm yumurtayı döllediğinde ortaya çıktığı için pembe akıntı genellikle hamile olduğunuzu gösterir. O anda, sperm tarafından istila edildiğinde yumurta tarafından salınan kan iplikleri, normal vajinal akıntının beyazı ile birleşir.

Her durumda, bu bilgilerin tamamen gösterge niteliğinde bir görevi olduğunu unutmayın, bu nedenle tanıyı doğrulamak ve sonraki tedaviyi almak için jinekoloğunuza gitmelisiniz. Patolojinizi belirleyecek spesifik testler ile klinik tablonuzu değerlendirmek için en uygun kişidir.

Vajina Enfeksiyonları !!

Gördüğünüz gibi, kokulu akıntı türlerinin büyük çoğunluğu, kadınların üreme organlarında enfeksiyonları tetikleyen bakteri ve mantarlar tarafından üretilir . İşin iyi yanı, doğru hijyen alışkanlıklarını ve sorumlu bir cinsel yaşamı sürdürerek, prezervatif ve istikrarlı bir eş kullanarak bu hastalıkları önleyebilirsiniz .


Bu önermeye ek olarak, vajinal bölgenizde bu düzensizliklerden herhangi birine yakalanmamanız ve tabii ki rahatsız edici bir koku ile vajinal akıntı gibi rahatsızlıklardan geçmemeniz için size bazı öneriler bırakıyoruz:

1- Vajinal bölgenizi günde bir veya iki kez bol su ve nötr pH’lı bir damla sabunla yıkayın.
2- Hijyen sırasında bölgeyi ovalamayın veya çok fazla sürtünmeyin.
3- İç çamaşırınızı giymeden önce bölgeyi temiz bir havluyla çok iyi kurulayın.
4- Temiz iç çamaşırı giyin, tercihen pamuklu
5- Pelvik bölgeye baskı uygulayan çok dar giysiler giymekten kaçının
6- Vajinal bölgenin PH değerini değiştirebilecek nemli bezler veya parfümlü kağıtlar kullanmayın.
7- Hijyenik pedleri ve tamponları zamanında değiştirin
8- Özellikle istikrarlı bir partneriniz yoksa, cinsel ilişki sırasında kendinizi prezervatifle koruyun.
9- Probiyotik kültürlü yoğurt gibi yiyecekleri yiyin

Vajinal Enfeksiyon İçin Tedavi Yöntemleri

Bir koku ile akıntının nedeni gerçekten bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tedavilerin temel olarak onu oluşturan mantar veya bakterilerle savaşmaya odaklanacağını bilmelisiniz . Bu durumda topikal (vajinaya uygulanan), oral veya daha kronik vakalarda intravenöz olarak uygulanabilen antibiyotikler ve antifungaller kullanılır.

Son olarak, kokulu bir vajinal akıntınız olduğunda jinekoloğa gitmeniz gerektiğini unutmayın. Belirtilen tıbbi tedaviyi uyguladığınız sürece bu anormalliklerin çoğu hızla iyileşir.

By farude