Afrika dışında nadiren görülen bir hastalığın aniden ortaya çıkması sonucu artık tüm dünya ülkelerine kaygıyla karışık sürekli bir beklenti hali hakim olmuş ve bu endişe hali Avrupa, Amerika, Avustralya ve Avrupa’daki sağlık otoritelerinin ardından yayılmaya başlamıştır. Kanada, son günlerde viral bir dizi “maymun çiçeği” vakasını izledi; Bu, hastalığın Afrika’ya seyahat etmemiş insanlar arasında ilk kez yayılmasıdır.Dünyanın dört bir yanındaki sağlık yetkilileri, çoğunluğu genç nüfus arasında olan bu tür vakaların olasılığını izliyor, ancak aynı zamanda “genel nüfus için risklerin düşük kaldığı ” doğrulandı.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Monkeypox, çiçek hastalığına neden olan aynı virüs ailesine aittir, ancak daha hafif semptomlara neden olur; Çoğu hastada ateş, vücut ağrıları, titreme ve yorgunluk vardır ve hastalığın daha şiddetli bir düzeyi olan etkilenen kişilerde, vücudun diğer bölgelerine yayılabilen yüz ve ellerde kızarıklık ve kabarcıklar gelişebilir.

Bu enfeksiyonlara neden olan virüsün kuluçka süresi (enfeksiyon ve semptomlar arasındaki süre) yaklaşık beş gün ila üç haftadır ve çoğu insan hastaneye yatmaya gerek kalmadan iki ila dört hafta içinde iyileşir, ancak maymun çiçeği, buna kadar ölümcül olabilir. 10 kişiden birini etkiler ve çocuklarda, hamile kadınlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha şiddetli olduğu düşünülür.

Enfeksiyon aşaması aşağıdaki gibi iki döneme ayrılır:

İstila dönemi: Enfeksiyon anından 5 güne kadar değişir ve en belirgin özellikleri ateş, şiddetli baş ağrısı, lenf bezlerinde şişme, sırt ve kas ağrısı ve şiddetli halsizliktir.

Döküntülerin ortaya çıkma süresi: Enfeksiyondan sonra 1 ile 3 gün arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşir ve en belirgin özelliklerinden biri de en sık yüzde başlayan ve daha sonra diğer bölgelere yayılan döküntülerin ortaya çıkmasıdır. ve döküntü en şiddetli olarak yüzde (vakaların %95’inde) ve avuç içlerinde ve ayak tabanlarında (%75) görülür, döküntü düz tabanlı noktalardan yaklaşık 10 gün içinde gelişir. küçük sıvı dolu veziküller, püstüller ve gelişimin bir sonraki aşamasına kadar ve tamamen kaybolması üç hafta kadar sürebilir.

Döküntü ortaya çıkmadan önce, bazı hastalarda maymun çiçeği hastalığını diğer benzer hastalıklardan ayıran bir özelliği olan büyük lenf düğümleri gelişebilir.

Virüse maruz kalan kişilere genellikle çiçek hastalığına karşı, maymun hastalığına karşı da etkili olduğu gösterilen çeşitli aşılardan biri verilir ve antiviral ilaçlar geliştirilir ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi geçen Perşembe günü izolasyonu tavsiye etti. tüm şüpheli vakaların ve yüksek riskli temaslılar için Çiçek aşısının tanıtılması.

Maymun Çiçeği Virüsü Oluşma Sebepleri !!

Monkeypox , kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen hayvanlardan insanlara bulaşan nadir bir zoonotik viral hastalıktır.Bilinen ilk insan enfeksiyonu 1970 yılında, uzak bir bölgede yaşayan 9 yaşındaki bir çocukta keşfedildi. Kongo’nun.

Çiçek hastalığı 1980’den beri eradike edilmiş olmasına rağmen, maymun çiçeği hala Afrika kıtasının bazı bölgelerinde sporadik olarak görülmektedir.Virüs ilk olarak 1958’de Danimarka’nın Kopenhag kentindeki Devlet Sera Enstitüsü’nde Monkeys Research’te çiçek hastalığı benzeri bir hastalığın araştırılması sırasında tespit edilmiştir. , o zamandan beri, adı (maymun çiçeği) ortaya çıktı.

2003 sonbaharında, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğrulanmış maymun çiçeği vakaları rapor edildi ve bu, Afrika kıtası dışında bildirilen ilk hastalık vakasıydı ve “enfekte olanların çoğunun iç organlarla yakın temasta bulunduğu tespit edildi. Çayır köpekleri.”

2005 yılında, Unity State, Sudan’da bir maymun çiçeği salgını meydana geldi ve Afrika kıtasının diğer bölgelerinde sporadik vakalar bildirildi.Bunlar bildirilen son vakalar değildi, çünkü 2009’da gelen mülteciler arasında iki enfeksiyon vakası da rapor edildi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Kongo Cumhuriyeti’ne, Ağustos ve Ekim 2016 arasında Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 26 vaka ve iki ölüm daha meydana geldi.

Bu seferki farklar neler?

Maymun çiçeği, Afrika’ya seyahat etmemiş kişiler arasında ilk kez yayılıyor ve vakaların çoğu erkeklerle seks yapan erkekleri içeriyor.Avrupa’da, İngiltere, İtalya, Portekiz, İspanya ve İsveç’te ve ABD’li yetkililerde enfeksiyonlar bildirildi geçen Çarşamba bir vaka bildirdi Yakın zamanda Kanada’ya seyahat eden bir adamın yaralanması ve onun adına, Kanada Halk Sağlığı Kurumu iki vakayı doğruladı ve Quebec sağlık yetkilileri daha önce, Montreal bölgesinde 17 vakadan şüphelendiklerini duyurdular.

Üst düzey bir Avrupalı ​​sağlık yetkilisi Cuma günü , nadir görülen virüs vakalarının önümüzdeki birkaç ay içinde hızlanabileceği konusunda uyardı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölge direktörü Hans Kluge şunları söyledi: “Yaza girerken… ve özellikle festivallerde ve partilerde kitlesel toplantılarla. , bulaşmanın hızlanabileceğinden endişeleniyorum.” Kluge, yayılmayı “atipik” olarak tanımlıyor ve “sadece bir son vaka dışında hepsinin maymun çiçeğinin endemik olduğu bölgelere seyahat geçmişi yok, ” ve açıkladı: Bu iletim, Avrupa ve ötesine coğrafi olarak yayılan vakalarla bir süredir devam ediyor olabilir.

Maymun Çiçeği Virüsü Cinsel ilişki ile Bulaşırmı !!

Bu mümkündür, ancak şu anda tam olarak net değil; Maymun çiçeğinin seks yoluyla yayılması daha önce belgelenmedi, ancak enfekte kişilerle yakın temas, vücut sıvılarını ve kıyafetlerini değiştirme veya onları bir araya getiren tek kişilik çarşaflara sürtünme yoluyla bulaşabilir ve Kluge bulaşmanın artabileceği konusunda uyardı . “Şu anda tespit edilen vakalar cinsel ilişkiye girenlerdendir” diyerek, ilk tespit edilen vakaların çoğunun erkeklerle cinsel ilişkiye giren ve cinsel sağlık kliniklerinde tedavi görmekte olan erkekler arasında olduğunu ve bunun için Kısmen, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bildirilen vakaların çoğunun gey, biseksüel veya gey erkekler veya erkeklerle seks yapan erkekler olduğu gerçeğini araştırdığını duyurdu.

Aynı bağlamda, Imperial College London’dan bir virolog olan Michael Skinner, görüntülenen bir basın açıklaması aracılığıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: Cinsel yönelim Kişiye ve bulaşma yöntemi ne olursa olsun” ve University College London’dan Francois Balloux, cinsiyetin hastalığın bulaşması için gerekli bir yakın temas türü olduğunu vurgular, ancak Birleşik Krallık vakalarının “mutlaka gerekmediğini” vurgular. virüsün bulaşma yolundaki herhangi bir son değişiklik anlamına gelir.”

Hastalığın şiddetini azaltmak

Tedavinin olmaması ve hastalıkla mücadele edecek spesifik bir aşının bulunmaması ile enfeksiyonunu azaltmanın tek yolu, onunla ilişkili risk faktörleri hakkında farkındalık yaratmak ve ona maruz kalma oranını azaltabilecek önlemler almaktır. . Hastalık eğitimi mesajları iki şeye odaklanmalıdır:

Birincisi – Hastalığa yakalananlarla yakın fiziksel temastan kaçınılması, hasta bakımında eldiven giyilmesi ve ellerin sık sık yıkanması gerekliliği.

İkincisi – Virüsün hayvan taşıyan hayvanlardan insanlara bulaşma riskinin azaltılması ve tüm hayvansal ürünlerin yemeden önce iyice pişirilmesi gerekliliği

bbc maymun çiçeği virüsü
bakanlıktan maymun çiçeği açıklaması
bebeklerde maymun çiçeği
bir maymun çiçeği
maymun çiçeği virüsü belirtileri
maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır
maymun çiçeği cinsel
maymun çiçeği cinsel yolla mı bulaşıyor
maymun çiçeği cinsellik
maymun çiçeği cilt
maymun çiçeği cinsel ilişki
maymun çiçeği vakası
maymun çiçeği covid
maymun çiçeği cinsel yolla mı bulaşır
maymun çiçeği covid 19
maymun çiçeği virüsü nerede cikti
maymun çiçeği nasil cikti
maymun çiçeği nereden cikti
maymun çiçeği virüsü cinsellik
maymun çiçeği virüsü cinsel
maymun çiçeği çiçeği hastalığı
maymun çiçeği çiçeği
maymun çiçeği çiçek aşısı
maymun çiçeği çin
maymun çiçeği çözümü
maymun çiçeği çıktı mı
maymun çiçeği çıkan ülkeler
maymun çiçeği çeşitleri
maymun çiçeği çıkışı
maymun çiçeği çiçek hastalığı
çiçek aşısı maymun çiçeği
çiçek aşısı olanlar maymun çiçeği
maymun çiçeği nereden çıktı
maymun çiçeği virüsü nerede çıktı
maymun çiçeği hangi ülkede çıktı
su çiçeği aşısı maymun çiçeğinden korur mu
maymun çıkmaz ağacı çiçeği
maymun çiçeği virüsü ne zaman çıktı
maymun çiçeği neden çıktı
maymun çiçeği ne zaman çıktı
maymun çiçeği dünya vaka sayısı
maymun çiçeği dünya sağlık örgütü
maymun çiçeği dsö
maymun çiçeği dünya
maymun çiçeği döküntü
maymun çiçeği diye bir hastalık var mı
maymun çiçeği diye bir virüs var mı
maymun çiçeği diye bir şey var mı
maymun çiçeği döküntüleri
maymun çiçeği dünya haritası
dsö maymun çiçeği
dsö maymun çiçeği virüsü
dünyada maymun çiçeği vaka sayısı
dünyada maymun çiçeği
dünyada kaç maymun çiçeği virüsü var
dünya sağlık örgütü maymun çiçeği virüsü
türkiye’de maymun çiçeği
türkiye’de maymun çiçeği virüsü
türkiye de maymun çiçeği var mı
son dakika maymun çiçeği
maymun çiçeği ekşi
maymun çiçeği etkileri
maymun çiçeği eşcinsel
maymun çiçeği etkeni
maymun çiçeği ekşi sözlük
maymun çiçeği etkileri nelerdir
maymun çiçeği el
maymun çiçeği eşcinsellik
maymun çiçeği evrim ağacı
maymun çiçeği etkisi
ekşi maymun çiçeği
evrim ağacı maymun çiçeği
maymun çiçeği virüsü etkileri
maymun çiçeği virüsü eşcinsel
türkiye’de ilk maymun çiçeği virüsü tespit edildi
maymun çiçeği yan etkileri
maymun çiçeği virüsü etkeni
maymun çiçeği fotoğrafı
maymun çiçeği foto
maymun çiçeği fotosu
maymun çiçeği festivali
maymun çiçeği fransa
maymun çiçeği fotoları
maymun çiçeği fas
maymun çiçeği fotoğraflar
maymun çiçeği finlandiya
maymun çiçeği forum
fas maymun çiçeği
fransa maymun çiçeği
fransa’da maymun çiçeği
maymun çiçeği fotoğrafları
maymun çiçeği virüsü fotoğrafları
maymun çiçeği fahrettin
maymun çiçeği hastalığı fotoğrafları
maymun çiçeği virüsü festival
maymun çiçeği görüntüleri
maymun çiçeği geçici mi
maymun çiçeği görselleri
maymun çiçeği görülen ülkeler
maymun çiçeği gay
maymun çiçeği gribi
maymun çiçeği gerçek mi
maymun çiçeği geçiyor mu
maymun çiçeği göster
maymun çiçeği görüntü
maymun çiçeği türkiyede görüldü mü
maymun çiçeği türkiye ye geldi mi
maymun çiçeği nasıl geçer
maymun çiçeği virüsü nasıl geçer
türkiye de maymun çiçeği görüldü
maymun çiçeği virüsü hangi ülkelerde görüldü
maymun çiçeği virüsü geçer mi
maymun çiçeği virüsü nerelerde görüldü
maymun çiçeği görüntüsü
maymun çiçeği ğ harfi
maymun çiçeği hastalığı türkiye
maymun çiçeği hastalığı öldürür mü
maymun çiçeği hastalığı tedavisi
maymun çiçeği hangi ülkelerde var
maymun çiçeği hastalığı belirtileri nelerdir
maymun çiçeği hastalığı tedavisi var mı
maymun çiçeği hangi ilde
haberler maymun çiçeği
haberler maymun çiçeği türkiye
haber report maymun çiçeği
maymun çiçeği hastalığı nedir
maymun çiçeği hangi ülkelerde
maymun çiçeği virüsü hangi ülkelerde
maymun çiçeği ırak
maymun çiçeği ırkçılık
maymun çiçeği ilk vaka
maymun çiçeği ilk belirtileri
maymun çiçeği ilacı
maymun çiçeği ilk vaka nerede
maymun çiçeği istanbul
maymun çiçeği iz bırakır mı
maymun çiçeği ingilizce
maymun çiçeği ingiltere
maymun çiçeği ilk belirti
maymun çiçeği ispanya
ilk maymun çiçeği türkiye
ilk maymun çiçeği
ingiltere maymun çiçeği virüsü
istanbul maymun çiçeği
ilk maymun çiçeği virüsü
ilk maymun çiçeği virüsü türkiye
istanbulda maymun çiçeği şüphesi
ingiltere maymun çiçeği
ilk maymun çiçeği nedir
istanbul da maymun çiçeği alarmı
maymun çiçeği korunma yolları
maymun çiçeği kaç vaka
maymun çiçeği kimde görüldü
maymun çiçeği karantina olur mu
maymun çiçeği kaşınır mı
maymun çiçeği kaşıntı yapar mı
maymun çiçeği kaç ülkede görüldü
maymun çiçeği kaç kişi öldü
maymun çiçeği kimlerde görülür
maymun çiçeği kimlere bulaşır
klimik maymun çiçeği
kongo maymun çiçeği
maymun kuyruğu çiçeği
maymun çiçeği karantina
maymun çiçeği kalıcı mı
maymun çiçeği virüsünden nasıl korunulur
maymun çiçeği virüsü korunma yolları
maymun çiçeği lgbt
maymun çiçeği lezyon
maymun çiçeği lekesi
maymun çiçeği latincesi
maymun çiçeği latince
maymun çiçeği leke bırakır mı
maymun çiçeği lezyonları
maymun çiçeği virüsü lgbt
maymun çiçeği maymun çiçeği
maymun çiçeği maske
maymun çiçeği makale
maymun çiçeği mynet
maymun çiçeği mutasyon
maymun çiçeği muz
maymun çiçeği maymundan mı bulaşır
maymun çiçeği maymun çiçeği hastalığı
maymun çiçeği maymun çiçeği virüsü
maymun maymun çiçeği virüsü
maymun maymun çiçeği virüsü nedir
maymun maymun çiçeği virüsü belirtileri
maymun maymun çiçeği virüsü türkiye
maymun maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır
maymun maymun çiçeği virüsü öldürür mü
maymun maymun çiçeği virüsü türkiyede varmı
maymun çiçeği virüsü türkiye’de var mı
maymun çiçeği nasıl
maymun çiçeği nedir

By farude