Radyoterapi Nedir !! Yan Etkileri Nelerdir !

Byfarude

Haz 27, 2022 #25 seans radyoterapi, #acıbadem radyoterapi, #acıbadem radyoterapi ücreti, #adaptif radyoterapi nedir, #adjuvan radyoterapi nedir, #akciğer kanseri radyoterapi, #akciğer kanserinde radyoterapi nasıl uygulanır, #baş-boyun radyoterapi geç yan etkileri, #beyin metastazında radyoterapi yan etkileri, #beyin radyoterapi yan etkileri, #beyin tümörü radyoterapi ile geçer mi, #beyin tümörü radyoterapi yan etkileri, #kemoterapi ve radyoterapi görenler, #radyoterapi ağız yaraları, #radyoterapi ağrı yapar mı, #radyoterapi akciğer kanseri, #radyoterapi alan hasta, #radyoterapi alan hasta ışın yayar mı, #radyoterapi beslenme, #radyoterapi beyin tümörü, #radyoterapi boğaz yarası nasıl geçer, #radyoterapi bölümü, #radyoterapi bölümü atama, #radyoterapi bölümü atama puanları, #radyoterapi bölümü dersleri, #radyoterapi bölümü nedir, #radyoterapi bulantı yaparmı, #radyoterapi çalışma saatleri, #radyoterapi can yakar mı, #radyoterapi çeşitleri, #radyoterapi çeşitleri nelerdir, #radyoterapi çeşitleri ve cihazları, #radyoterapi çevreye zararları, #radyoterapi cihazı nasıl çalışır, #radyoterapi cilt bakımı, #radyoterapi cilt yanığı, #radyoterapi çıkmış sorular, #radyoterapi en az kaç seans olur, #radyoterapi endikasyonları, #radyoterapi engel oranı, #radyoterapi etki mekanizması, #radyoterapi etkisini nezaman gösterir, #radyoterapi ne demek, #radyoterapi ne kadar sürer, #radyoterapi nedir, #radyoterapi taban puanları, #radyoterapi yan etkileri

Günümüzde Enerji Tedavi Şartları Adı Altında Teknoloji’nin İlerlemi ile Bir Çok Hastalıklara Tedavi Uygulanmaktadır.Radyo Terapi ise Bu Tedavi Yöntemlerinden Biri Olarak Bulunmaktadır.Radyoterapi Büyük enerjili radyasyon içeren Bir Tedavi Yöntemi Olmaktadır.en Çok ise Kanser tedavilerinde uygulanmakta Olan Bir Tedavidir.Ülkemizde Ve Dünya Genelinde Bir Çok Kanser Hastası Olan İnsanlar Bu Tedavileri Alarak İyileşmek için Uygulamaktadır.

Radyoterapi bazen iyi huylu (kanserli olmayan) tümörleri ve tiroid hastalığı ve bazı kan hastalıkları gibi diğer durumları tedavi etmek için de kullanılır.

Bu bilgiler temel olarak radyoterapinin kanser tedavisi olarak kullanımına odaklanmaktadır.

Radyoterapi Neden Yapılır !!
Radyoterapi, Kanser Hastalarını Tedavi Etmeği Tek Başına uygulanan Bir Tedavi Biçimi Olmakta Olup kemoterapi (kemoradyoterapi) ile Birliktede Olabilmektedir.Çok Ağır Kanser Hastalıkları Olan insanların Kötü Huylu Olan Septomları radyoterapi ile Kontrol Altında Utma Yöntemi’de her Daim Başarılı Olmuştır.

Radyoterapi ayrıca ameliyattan önce bir tümörü küçültmek için kullanılabilir, böylece çıkarılması daha kolaydır (neoadjuvan tedavi olarak bilinir) veya ameliyattan sonra kalan küçük miktarlarda tümörü yok etmek için (adjuvan tedavi olarak bilinir) kullanılabilir.

Radyoterapi Nasıl Yapılır
Radyoterapi vücut dışından (harici radyoterapi) veya vücut içinden (iç radyoterapi) olmak üzere 2 farklı şekilde verilebilir.

Harici radyoterapi genellikle, yüksek enerjili radyasyon ışınlarını tedavi gerektiren alana odaklayan lineer hızlandırıcı adı verilen bir makinenin kullanılmasını içerir. Dış ışın radyoterapisi tamamen ağrısızdır.

Dış ışın radyoterapisi genellikle birkaç gün veya hafta boyunca bir dizi günlük tedaviyi içerir.

Dahili radyoterapi, kanserli hücrelerin yakınına (brakiterapi olarak bilinir) vücudun içine geçici olarak küçük bir radyoaktif malzeme parçası yerleştirmeyi veya yutulan veya enjekte edilen bir radyoaktif sıvının kullanımını içerebilir. Dahili radyoterapi tarafından yayılan radyasyon ağrısızdır, ancak kaynağı yerleştirme prosedürü bazen hafif rahatsızlığa neden olabilir.

Sahip olduğunuz radyoterapinin türü ve tedavinin uzunluğu, kanserin boyutuna ve türüne ve vücudunuzda nerede olduğuna bağlıdır.

Radyo Terapi Nasıl Çalışır
Radyoterapi sırasında kullanılan yüksek enerjili radyasyon, kanser hücrelerinin DNA’sına kalıcı olarak zarar vererek ölmelerine neden olur.

Yakındaki sağlıklı dokular da radyasyondan geçici hücre hasarına maruz kalır, ancak bu hücreler genellikle DNA hasarını onarabilir ve normal şekilde büyümeye devam edebilir.

Radyo Terapi Yan Etkiler Nelerdir
Genel’de Normal Olan Dokulara Geçici Olmakta Olan [Dna] Hasarı Çoğu Zaman Kısa Süreli Olmakta Olup Hafif Yan Etkilere’de Sebep Olmaktadır.

Yaygın yan etkiler arasında ciltte ağrı, yorgunluk ve saç dökülmesi bulunur . Bunlar, tedavinin bitiminden birkaç gün veya hafta sonra iyileşme eğilimindedir.

Nadir durumlarda, radyoterapi önemli uzun vadeli etkilere neden olabilir. Örneğin cinsel organlara veya pelvik bölgeye yapılan tedavi kalıcı kısırlığa neden olabilir.

Radyo Terapi Sonuçları
Yan etkilerine rağmen, radyoterapi kanser için oldukça etkili bir tedavi olabilir. Her 10 kanser tedavisinden 4’ü tedavi planının bir parçası olarak radyoterapiyi içerir.

Bununla birlikte, radyoterapi kanserli tümörlerin hemen küçülmesine neden olmaz ve faydalı etkilerin ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Bu etkiler, sahip olduğunuz kanserin türüne, yanında verilebilecek diğer tedavilere ( kemoterapi veya cerrahi gibi) ve tedavi başladığında tümörün ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlıdır.

Radyoterapi sizi radyoaktif yapar mı?
Radyasyon vücudunuzdan geçtiği için harici radyoterapi sizi radyoaktif yapmaz. Bununla birlikte, dahili brakiterapi radyoaktif implantlarının yaydığı radyasyon, implant yerindeyken diğer insanlar için tehlikeli olabilir.

Güvenlikle ilgili endişelerinizi bakım ekibinizle görüşmelisiniz.

By farude