Vajinal Kokulardan Nasıl Kurtulursunuz: Çözümler ve Tedaviler Vajinal Kokular İçin Çözümler ve Tedaviler

Doktora Ne Zaman Görülür?

Bazı vajinal koku normaldir ve beklenebilir. Çoğu kadın misk veya etli doğal bir kokuya sahiptir, ancak bu kişiden kişiye değişir.

Kokunuz yaşlandıkça veya belirli uyaranlara tepki olarak değişebilir. Vajinal kokuyu geçici olarak değiştiren bazı faktörler şunlardır:

Normal terleme
cinsel aktivite
M adet döngüsü
Adet döngüsünün koku üzerindeki etkisine ek olarak, vajinal koku adet dönemi boyunca değişebilir.

Birçok kadın vajinal koku konusunda yanlış bilgi ve güvensizlikten muzdariptir. Normal kokular endişelenecek bir şey değildir ve kokudaki küçük değişiklikler kendi kendine çözülmelidir. Aslında, algılanan vajinal semptomların kendi kendine tedavisi bazen daha önce olmadığı bir sorun yaratabilir.

Ancak vajinada günlerce devam eden güçlü, hoş olmayan bir koku varsa bu bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Anormal vajinal kokuların yaygın nedenleri şunlardır:

Bakteriyel vajinoz , bakteriyel aşırı çoğalmanın neden olduğu bir enfeksiyon Trichomoniasis , bir parazitin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon
Çok uzun süre yerinde bırakılan bir tampon Kötü hijyen Bakteriyel vajinoz ve trikomoniyaz sıklıkla balıksı veya kimyasal bir koku üretirken unutulmuş bir tampon çürük kokusu almaya başlayabilir.

Vajinal Kokular İçin Çözümler ve Tedaviler

Vajinal koku hakkında endişeleriniz varsa, ondan kurtulmak için nedenini ele almanız gerekecektir. İyi hijyen sağlamak, sağlık sorunlarından ve anormal kokulardan kaçınmanın anahtarıdır.

Düzenli Olarak Yıkayın

Düzenli temizlik önemlidir, ancak çok ileri gitmeyin. Temiz olmak için pahalı ürünlere ihtiyacınız olduğunu iddia eden reklamlara kanmayın. Vajina yoğun asidiktir ve doğal olarak kötü bakterileri öldürür. Yıkamak için sadece ılık suya ihtiyacınız var. Aslında, bazı sabunlar, ortamı bakteri üremesine yol açacak şekilde değiştirerek işleri daha da kötüleştirebilir.

Parfümlü sabun ve deodorantlardan kaçının. Vajinanın dış kıvrımlarını yıkamak için pH seviyelerini değiştirmeyen yumuşak bir sabun kullanın.

Gevşek Alt Giyim ve Pamuklu İç Çamaşırı Giyin

İyi kadın hijyeni için tanga ve dantel en iyi giyim seçenekleri değildir. Yatarken ne giyeceğinize özellikle dikkat edin. İç çamaşırı veya temel pamuk giymeyi düşünün. Dar iç çamaşırı, külotlu çorap ve kuşaklardan kaçının.

Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Çoğu zaman, “vajinal koku” vajinadan hiç gelmez. Kıvrımların etrafındaki ve iç uylukların aşırı kilolu olması nedeniyle aşırı et, bakteriler için üreme alanı olabilir.

Tamponlara veya Menstrüel Kupaya geçin

Hijyenik pedler sıklıkla daha belirgin bir koku verir. Adet döneminiz boyunca bir adet kupası veya tampon kullanmayı deneyin , ancak bunları sık sık değiştirdiğinizden emin olun.

Seksten Sonra Prezervatif Kullanın ve Çiş Yapın

Semen vajinayı tahriş edebilir, koku veya akıntı üretebilir. Seksten sonra duş kullanmaktan kaçının. Sadece yabancı maddeleri temizlemek için idrar yapın.

Probiyotikleri Deneyin

Bilimsel kanıtlar hala yarım yamalak olsa da, bazı oral probiyotiklerin bakteriyel vajinoza karşı koruyabileceğine dair bazı öneriler var. Sık enfeksiyon yaşıyorsanız, probiyotikler veya diğer seçenekler hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

duş yapma

Duş , vajinanın su veya diğer sıvılarla yıkanması anlamına gelir. Oldukça yaygın bir uygulamadır, ancak doktorlar buna karşı önermektedir. Douching vajinal enfeksiyonlara yol açabilir. Ayrıca, zaten bir enfeksiyonunuz varsa, duş yapmak bakterileri rahme, fallop tüplerine veya yumurtalıklara itebilir.

Doktor Ne Zaman Görülür?
Genellikle, doktor ziyareti gerektiren bir vajinal kokuya diğer vajinal semptomlar eşlik eder. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, bir doktorla randevu alın:

Kaşıntı
yanan
Deşarj
Tahriş veya ağrı
Ek olarak, güçlü, balık kokusu alırsanız, bakteriyel vajinoz (vajinal enfeksiyon) veya trichomoniasis (bir parazitin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalık) olabilir. Enfeksiyonu durdurmak için antibiyotik tedavilerini tartışmak için doktorunuzla bir randevu ayarlayın.

By farude