Hiç yanlışlıkla dokunduğunuz bir yaprağa alerjik reaksiyon gösterdiğiniz için kamp gezinizi aniden kısa kesmek zorunda kaldınız mı? Evinize yeni giren evcil hayvanınıza sarıldıktan sonra kendinizi kaşınıyor ve kaşınıyor mu? Muhtemelen, siz veya evcil hayvanınız, bu sefalete neden olan korkunç zehirli meşe ile temas etmiş olabilirsiniz. zehirli meşe nedir? Bu kaşıntıyla nasıl başa çıkıyorsunuz? Zehirli meşe için ev ilaçları hakkında her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyun

Zehirli Meşe Nedir ?

Zehirli meşe olarak da bilinen Toxicodendron diversilobum, sumak ailesine ait asma benzeri bir çalıdır. Kuzey Amerika ve Kanada’nın batı kesimlerinde yaygın olarak bulunan bu bitki, insanlarda ve hayvanlarda aşırı kaşıntıya neden olmasıyla ünlüdür. Bu bitkiyi, çevresinde birkaç küçük kıl benzeri yapıya sahip donuk yeşil yapraklarıyla tanıyabilirsiniz. Meşe ağacı yapraklarına benzer bir görünüme sahiptirler, bu nedenle zehirli meşe adı verilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, Amerikan nüfusunun %90’ı zehirli meşeye maruz kaldığında alerjik reaksiyon geliştirecektir ( 1 ). Zehirli sarmaşık gibi, zehirli meşe de bu alerjik reaksiyonlara neden olan urushiol adı verilen toksik bir kimyasal içerir. Urushiol, genellikle bitkinin yapraklarında ve gövdelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Urushiol cildinizle temas ettiğinde şiddetli kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilir. CDC’ye göre, yanık zehirli meşeden dumanı soluduğunuzda da kızarıklık, kaşıntı ve akciğer tahrişi gelişebilir.

Bu alerjik reaksiyonu, aşağıdaki durumlarda dolaylı temas yoluyla bile yaşayabilirsiniz.Zehirli meşe kesmek için kullanılmış aletlere dokunuyorsun.Urushiol’e maruz kalmış başka bir kişiyle temasa geçin.Urushiol’e maruz kalmış giysilere veya yüzeylere dokunmak.Bazı durumlarda, zehirli meşeye alerjik reaksiyon anında olmayabilir ve semptomların ortaya çıkması 24-48 saat kadar sürebilir. Bu belirtiler nelerdir? Bir sonraki bölümde öğrenelim.

Zehirli Meşe Maruziyetinin Belirtileri Nelerdir ?

Urushiol yağı, alerjik reaksiyona neden olan zehirli meşenin ana maddesidir. Hemen yıkayabilirseniz, semptomların şiddetini azaltma veya hatta muhtemelen onları önleme şansınız olur ( 1 ). Ancak durum onu ​​yıkamanıza izin vermiyorsa, karşılaşacağınız belirtilerden bazıları şunlardır:

.Kırmızılık
.şiddetli kaşıntı
.Şişme

Darbeler, yamalar ve ağlayan kabarcıklar ( 2 ) Bu semptomların bazıları birkaç gün ve hatta bazı durumlarda bir hafta veya daha uzun sürebilir. Zehirli meşe alerjileri için özel bir tedavi yoktur, sadece semptomları katlanılabilir hale getirmek için çareler bulunur ( 1 ). Çözümlerden bahsetmişken, burada denemek isteyebileceğiniz zehirli meşe için birkaç ev ilaçları var.

Zehirli Meşe Kaşıntısı İçin Doğal Çözümler !

Hızlı hareket etmek ve dikkatli olmak, alerjik reaksiyonların şiddetlenmesini önlemenin anahtarıdır. Zehirli meşe alerjisi için bu doğal ilaçlardan birkaçını deneyebilirsiniz.

Cildinizi Çizmekten Kaçının

Yapılacak ilk ve en önemli şey, kendinizi kaşıma dürtüsüne direnmektir. Kendinizi her tarafınızı kaşıyarak, urushiol’ü tüm vücudunuza yaymanız ve etkilenen bölgelerin sayısını artırmanız olasıdır. Ayrıca kendinizi kaşıyarak, kazara ağrılı olabilecek kabarcıkları patlatabilirsiniz ( 3 )

Soğuk kompres
İltihaplı bölgeye soğuk kompres uygulamak, onu yatıştırmaya yardımcı olabilir ve geçici bir rahatlama sağlayabilir ( 4 ). Bir havluyu buz gibi soğuk suyla ıslatabilir ve etkilenen bölgeye nazikçe yerleştirebilirsiniz. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrarlayın.

Yulaf Ezmesi Banyosu Yapın
Kolloidal yulaf ezmesi ile banyo yapmak iltihabı azaltmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ( 5 ). Kolloidal yulaf ezmesi geleneksel olarak çeşitli iltihaplı cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Cadı Hazel’i Deneyin
Cadı fındığı, doğal bir büzücü olarak bilinir ve anti-inflamatuar özellikler içerir. Cadı fındığı özlerini etkilenen bölgeye topikal olarak uygulamak, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve anlık bir rahatlama sağlayabilir ( 6 7 ).

Biraz Manuka Balı Sürmeyi Deneyin
Manuka balı, antibakteriyel özellikleri ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için ev ilaçlarında popüler bir seçimdir. Ayrıca dermatitin kaşıntılı semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir. Etkilenen bölgeye manuka balı uygulamak kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ( 8 ).

Karbonat deneyin
Kabartma tozu ayrıca zehirli meşe alerjisinin etkilerinden kurtulmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, ılık veya soğuk suya bir fincan kabartma tozu eklemeyi ve kaşıntıyı azaltmak için banyo yapmayı öneriyor ( 9 ).

Jewelweed’i Kullanmayı Deneyin
Jewelweed veya benekli “bana dokunma” püre olarak kullanıldığında zehirli meşenin neden olduğu kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, mücevher otu özlerinin sabun ve jel şeklinde kullanılması taze püre kadar etkili değildir ( 9 ).

Papatya ve Lavanta Esansiyel Yağlarını Uygulayın
Lavanta ve papatya esansiyel yağları, anti-inflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Bu yağların topikal uygulaması, zehirli meşenin neden olduğu yanma hissini ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ( 10 ), ( 11 )

Bentonit Kil kullanın
Araştırmalar, bentonit kilin bir bariyer görevi görebileceğini ve toksinlerin cildin diğer bölgelerine yayılmasını önleyebileceğini düşündürmektedir. Kuaternium-18 bentonit içeren kremler ve losyonlar kullanmak, zehirli meşe alerjilerinin tedavisinde etkili olabilir ( 12 ).Bu ev ilaçları dışında, zehirli meşenin neden olduğu kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç çözüm daha var.

Zehirli Meşe Kaşıntısı İçin Diğer Çözümler !!

Prednizon gibi steroidler kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ( 13 ). Ancak, bu reçeteli bir ilaç olduğundan ve çok güçlü bir ilaç olduğundan, doktora danışmadan alınması önerilmez.

Kalamin Losyonu kullanın
Döküntülerinizde kalamin losyonu kullanmayı deneyebilirsiniz. Kaşıntıyı azaltmanın yanı sıra, serinletici bir etkiye sahip olabilir ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu losyonu kuruduğunda tekrar uygulayabilirsiniz.

Oral Antihistaminikler Alın
Difenhidramin veya setirizin gibi OTC antihistaminiklerinin ağızdan tüketilmesi, bazı semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak, potansiyel olarak durumu kötüleştirebilecekleri için bu kremlerin topikal olarak uygulanması tavsiye edilmez ( 3 ).

Zehirli meşe için bu çareler sadece semptomlardan geçici bir rahatlama sağlamak içindir. Semptomların seyrini sürdürmesine izin vermekten başka seçenek yok. Çoğu durumda, zehirli meşe alerjileri bir hafta içinde kendiliğinden geçme eğilimindedir, ama ya geçmezse? Ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini anlamak için sonraki bölümü okuyun.

Doktor Ne Zaman Görülür ?

Aşağıdaki koşullardan herhangi biri sizin için geçerliyse bir doktora görünmeniz gerekecektir. Döküntü vücudunuzun %25’inden fazlasına yayılırsa.Kabarcıklar oluşur ve etraflarında pullarla sarı irinle doldurulur.Kaşıntı kötüleşir ve uykunuzu etkiler.Ağzınızın, gözlerinizin ve genital bölgelerinizin yakınında gelişen döküntüler bulursunuz.Nefes almakta zorlanıyorsun.100℉ ve üzeri bir ateş geliştirirsiniz.Solunum güçlüğü ve yüksek ateş gibi rahatsızlıklar yaşayan kişiler derhal tıbbi yardım almalıdır.

Sonuç olarak, zehirli meşe alerjileri sizi çok kaşındırabilir ve kabarcıklara ve cilt lezyonlarına neden olabilir. Zehirli meşede bulunan urushiol adı verilen bir toksin bu alerjik reaksiyonlara neden olur. Bu alerjinin tedavisi yoktur. Bununla birlikte, bazı semptomları hafifletmek için kullanabileceğiniz kolloidal yulaf ezmesi, uçucu yağlar ve oral antihistaminikler kullanmak gibi birkaç zehirli meşe ilacı vardır. Bu alerjik reaksiyonu tamamen iyileştirebilecek tek şey zamandır.

By farude